Lista aktualności Lista aktualności

Wróć do pełnej strony

Historia lasów Gdańskich. Od dóbr oliwskich i puckich do Nadleśnictwa Gdańsk

Nadleśnictwo Gdańsk we współpracy z wydawnictwem Oskar wydało książkę o historii szeroko rozumianych lasów gdańskich. Autorem książki jest Krzysztof Jażdżewski.

Bogato ilustrowana książka jest historią szeroko rozumianych lasów gdańskich. Będzie do nabycia w księgarniach trójmiejskich, oraz podczas promocji książki m.in. 

7 czerwca, 18:00 w księgarni centrum Manhattan we Wrzeszczu: spotkanie z autorem, referat prof. dr hab. Tadeusza Linknera.

9 czerwca,10:00,  w siedzibie NOT w Gdańsku Głównym.

Z noty na okładce: Niniejsza publikacja to swego rodzaju wędrówka po lasach obecnego Nadleśnictwa Gdańsk od średniowiecza po współczesność. Poza dbałością o szatę graficzną do niewątpliwych atutów monografii można zaliczyć jej bogatą podstawę źródłową, na którą złożyły się zarówno dokumenty, jak i źródła kartograficzne zachowane głównie w Archiwum Państwowym w Gdańsku i Nadleśnictwie Gdańsk. Historię tworzą ludzie i dlatego publikacja zawiera ogrom informacji osobowych. To zestawienie nazwisk personelu leśnego, biogramy pracowników, imponująca liczba zdjęć archiwalnych i współczesnych.

O autorze: Krzysztof Jażdżewski urodził się w 1977 r. w Kościerzynie. Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor skupia się na badaniach dziejów Pomorza, Kościerzyny i ziemi kościerskiej. Prócz tego zajmuje się problematyką historii leśnictwa na terenie północnej Polski. Jest Autorem  trzech książek: "Kościerskie lasy. Nadleśnictwo Kościerzyna 1781-2006", "Łubiana. Historia Wsi", "Wielki Klincz. Zarys dziejów wsi". Jako współautor opracował również 11 publikacji książkowych, wśród których wyróżnić można m.in. "Nadleśnictwo Kartuzy. Historia i współczesność". Ponadto opublikował blisko 100 artykułów, które ukazały się w czasopismach naukowych o tematyce leśnej oraz prasie.

Ilustracja na okładce, ze zbiorów Krzysztofa Gryndera.