Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Najważniejszym celem leśników jest utrzymanie trwałości lasu. Leśnicy wycinają chore drzewa ale również zdrowe, stare drzewa. W lasach Nadleśnictwa Gdańsk w ich miejsce sadzi się nawet pół miliona młodych drzewek.

W lasach administrowanych przez Nadleśnictwo Gdańsk prowadzi się gospodarkę leśną.  Obejmuje ona hodowlę, ochronę i użytkowanie lasu przez okres upraw, młodników i drzewostanów rębnych. Całość tego procesu jest nadzorowana przez pracowników służby leśnej i oparta na zasadach wypracowanych w ciągu ponad 300 letniej praktyki leśnej.

Lasy Nadleśnictwa Gdańsk to przede wszystkim lasy mieszane o dużym udziale buka. Charakter lasu wymusza charakter gospodarki leśnej. Nie stosuje się tu praktycznie wcale zrębów zupełnych charakterystycznych dla lasów iglastych.

Stary las bukowy, wystarczy przerzedzić, aby pojawiło się nowe pokolenie lasu - buk jest bardzo ekspansywny, wystarczy pozwolić by do dna lasu docierało więcej światła, a pojawi się mnóstwo młodych drzewek. Spacerowicze mówią wtedy czasem: "leśnicy wycieli stare drzewa, a zostawili krzaki." Te krzaki to młode buki, nowe pokolenie lasu - przedmiot naszej największej troski. Duży (ok. 50%) udział lasów pochodzących z obsiewu naturalnego wyróżnia nasze lasy na tle kraju, gdzie dominują lasy sadzone przez człowieka.

Aby nasze lasy nie były monokulturami bukowymi wycina się małe powierzchnie starego lasu (tzw. gniazda) aby w następnym roku obsadzić je młodymi drzewkami - najczęściej dębem.


Zima to najlepszy moment na pozyskanie drewna z lasu.

Zamarznięte drogi, młode drzewka otulone warstwą śniegu, to najlepszy moment na prace leśne związane z pozyskaniem drewna.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, nadleśnictwo koncentruje prace związane pozyskaniem drewna w miesiącach zimowych. Decyzja ta jest również zgodna z wnioskiem w tym zakresie Rady Osiedla Oliwa. Prace będą przebiegały przede wszystkim w rejonie:

  • szlaku rowerowego pomiędzy Matemblewem a Matarnią
  • ulicy Spacerowej, przy Drodze Rynarzewskiej i Białej Drodze
  • ulicy Sopockiej w Gdyni
  • części lasu po północnej stronie ul. Wolności.
  • Pustek Cisowskich

Prace są prowadzone w oparciu o tzw. plan urządzenia lasu, opracowany przez specjalistyczne biuro projektowe, zatwierdzony przez Ministra Środowiska i obowiązujący na lata 2015 - 2024. Większość dokumentów wchodzących w jego skład, jest dostępnych na naszej stronie internetowej.

Prowadzona gospodarka kontrolowana jest przez służby wewnętrzne i instytucje krajowe. Warto dodać, że lasy pomorskie, są jednymi z pierwszych, które poddały się również procesowi zewnętrznej certyfikacji FSC (kopia aktualnego certyfikatu) a ostatnio również PEFC.