Asset Publisher
Mierzymy i ankietujemy...
Nadleśnictwo Gdańsk bierze udział w badaniach ankietowych i pomiarze ruchu rekreacyjnego. Opiekunem naukowym projektu, w którym uczestniczą również trzy nadleśnictwa z Puszczy Białowieskiej, jest austriacki Universität für Bodenkultur (BOKU).
Celem projektu jest opracowanie mierników i narzędzi pomiaru efektywności wykorzystania obiektów turystycznych i rekreacyjnych Lasów Państwowych. W wyniku prac projektowych opracowane zostaną wskazania dla jednostek Lasów Państwowych, które będą pomocne w zarządzaniu turystyką i rekreacją na terenach leśnych. Badania w obszarach pilotażowych umożliwią lepsze poznanie potrzeb i oczekiwań osób wypoczywających w lesie oraz wykorzystanie tych informacji w tworzeniu oferty rekreacyjnej w lasach zarządzanych przez Nadleśnictwo Gdańsk.
Poznanie Państwa preferencji oraz oczekiwań dotyczących możliwości wypoczynku i rekreacji w lesie pozwoli na udoskonalenia aktualnej oferty Lasów Państwowych, dlatego też Państwa opinia jest niezwykle cenna: anonimowa ankieta
Zaplanowany został roczny cykl pomiarów rozpoczynający się jesienią 2015 roku i trwający do jesieni 2016 roku. Automatyczny pomiar natężenia ruchu rekreacyjnego prowadzony będzie w sposób ciągły przez cały okres do końca listopada 2016 roku. Liczenie ręczne oraz bezpośredni wywiad ankietowy odbywać się będą regularnie, dwukrotnie dla każdej pory roku (1xdzień roboczy, 1xdzień wolny od pracy = w sumie 8 dni pomiarowych). Dodatkowo, dla każdej pory roku przeprowadzone zostanie badanie ankietowe online (ankieta aktywna przez 2 tygodnie). Zbieranie tras GPS prowadzone będzie w sposób ciągły (intensyfikowane po dniach pomiarowych w terenie).
Metodyka
Na adres projektu: las@boku.ac.at lub na profil na portalu Facebook: Lasy Trasy, przez cały rok można przesyłać zarejestrowane za pomocą GPS trasy wędrówek i treningów w lesie. Trasy prosimy przesyłać w formacie gpx.
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących rekreacyjnego użytkowania terenów leśnych zarządzanych przez Nadleśnictwo Gdańsk, zaproponowano równoległe zastosowanie kilku metod badawczych. Na charakterystykę użytkowania rekreacyjnego wybranych obszarów składa się czasoprzestrzenny rozkład ruchu rekreacyjnego oraz profil społeczno-demograficzny osób odwiedzających las. Poniżej przedstawiona została kombinacja metod badawczych, pozwalająca na uzyskanie wyżej wymienionych informacji:
· Automatyczny pomiar natężenia ruchu rekreacyjnego w wybranych lokalizacjach za pomocą automatycznych czujników pyroelektrycznych (Eco Counter) w ciągu rocznego okresu badania. Zastosowanie automatycznych czujników pozwala na ciągłą rejestrację przejść / przejazdów osób odwiedzających las w dużej rozdzielczości czasowej (liczba osób na godzinę). Zapis ten umożliwia agregację danych do rozdzielczości dobowej, tygodniowej lub sezonowej. Na podstawie uzyskanych danych istnieje możliwość określenia wielkości natężenia ruchu rekreacyjnego oraz dynamiki czasowej tego zjawiska dla badanych obszarów.
· Pomiar ręczny (liczenie ręczne) natężenia ruchu rekreacyjnego w wybranych lokalizacjach za pomocą wystandaryzowanych formularzy pomiarowych. Pomiar prowadzony jest przy sprzyjających warunkach pogodowych, dla wybranych dni reprezentujących każdą porę roku w ciągu okresu realizacji badań. Dane uzyskane w wyniku pomiaru ręcznego używane są do weryfikacji pomiarów automatycznych. Dodatkowo, stanowią one uzupełnienie informacji o wielkości natężenia ruchu rekreacyjnego o dodatkową charakterystykę, np. rodzaj aktywności fizycznej, wielkość grupy osób odwiedzających las, obecność zwierząt (psów).
· Badanie ankietowe, wywiad bezpośredni (PAPI) z osobami odwiedzającymi las w terenie. W trakcie osobistego wywiadu z respondentem, ankieter ręczenie (długopisem) zaznacza odpowiedzi badanego na papierowym kwestionariuszu (stąd nazwa metody w jęz. angielskim Paper and Pencil Interview- PAPI). Zaletą metody jest bezpośredni kontakt ankietera z ankietowanym oraz możliwość budowania rozbudowanych kwestionariuszy (np. dokumentacja trasy wycieczki na mapie). Metoda ta pozwala na uzyskanie informacji dotyczących motywów, zachowań rekreacyjnych np. aktywności, czasu trwania wycieczki, czasu dojazdu do lasu oraz charakterystyki demograficznej osób odwiedzających las. Badanie ankietowe prowadzone jest w dniach ręcznego pomiaru natężenia ruchu rekreacyjnego.
· Dokumentacja trasy wycieczki na podkładzie kartograficznym. W ramach wywiadu bezpośredniego (PAPI) w terenie wszyscy respondenci proszeni są o zaznaczenie przebytej lub planowanej trasy wycieczki na mapie. W ten sposób uzyskuje się informacje o najczęściej wybieranych trasach, ich przebiegu, długości oraz geometrii.
· Dokumentacja trasy wycieczki za pomocą urządzeń GPS. W ramach wywiadu bezpośredniego w terenie respondenci, którzy posiadają urządzenie GPS lub aplikację mobilną na bazie GPS w telefonie komórkowym proszeni są o uruchomienie zapisu trasy i przesłanie śladu GPS na adres zespołu projektu.
Badanie ankietowe online (CAWI) adresowane do mieszkańców i turystów w rejonie opracowania. Ankieta internetowa stanowi uzupełnienie wywiadu bezpośredniego w terenie. Metoda ta pozwoli na dotarcie do osób, które posługują się internetem przy planowaniu leśnej wycieczki np. geocaching, kolarstwo górskie jak również do osób, które nie odwiedzają lasu.