Lista aktualności Lista aktualności

Ruszył przetarg na wykonawcę nowatorskiego projektu budynku w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni

Odważna czerń opalonego drewna i niezwykła technologia CLT – Ruszył przetarg na wykonawcę nowatorskiego projektu budynku w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni.

Projekt budynku edukacyjnego jest efektem konkursu architektonicznego rozstrzygniętego pięć lat temu. Celem konkursu było wprowadzenie w istniejący obszar ogrodu zabudowy szanującej zastany leśny pejzaż.

Dla nas, jako architektów konkurs był okazją do twórczego rozwinięcia założeń, towarzyszących nam od początku działalności, których celem jest architektura samowystarczalna, zrównoważona energetycznie, bezpieczna dla ludzi i środowiska, w którym żyjemy i pięknie wpisująca się w otaczającą nas przestrzeń krajobrazową – wspominają architekci Damian Poklewski-Koziełł i Marcin Gierbienis.

 

Niezwykła CLT

Budynek zostało zaprojektowany w mało znanej w Polsce technologii cross laminated timber (CLT). Technologia ta polega na krzyżowym sklejeniu warstw desek, dzięki czemu uzyskujemy materiał o wytrzymałości porównywalnej do stali i betonu. Co pozwala na budowę nawet trzydziestopiętrowych wieżowców. Już samo wejście do pomieszczenia wykonanego w technologii CLT wywołuje przyjazną reakcję naszych zmysłów. Czuć zapach drewna, a także można dotknąć jego struktury. Istotny jest aspekt ekologiczny – niski ślad węglowy. Lasy w procesie fotosyntezy pozyskują z atmosfery dwutlenek węgla, dlatego też uznaje się je za jego rezerwuar. Metr sześcienny drewna ma zdolność do gromadzenia jednej tony dwutlenku węgla – zapewniają architekci. Nadleśnictwo jednocześnie dopuszcza złożenie oferty wariantowej na zmianę technologii wykonania konstrukcji budynku z CLT na inną drewnianą przy zachowaniu parametrów technicznych oraz standardu wykończenia, szczególnie w zakresie wizualnym budynku we wszystkich jego elementach, który powinien być zgodny z projektem pierwotnym i jego specyfikacją

Budynek to nowe możliwości

Dzieci i dorośli odwiedzają Leśny Ogród Botaniczny, by wziąć udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych bezpośrednio w lesie. Oglądają kolekcje roślin, ale też korzystają po prostu z ogniska. Część zajęć odbywa w salach edukacyjnych, zwłaszcza w przypadku załamania pogody. Powierzchnia istniejących sal jest zbyt mała dla coraz większej liczby odwiedzających. W ubiegłym roku z ogrodu skorzystało blisko 10 000 osób. Dlatego nowy budynek edukacyjny jest wręcz niezbędny.

 

Przetarg trwa do 4 stycznia 2021 r.

Więcej informacji na temat przetargu znajduje się w Biuletynie Informacyjnym Nadleśnictwa Gdańsk.