Lista aktualności Lista aktualności

Samochodem, quadem do lasu ? To może kosztować 1000 zł mandatu.

W Trójmieście można znaleźć miejsca miejsca gdzie uprawianie sportów motorowych jest legalne. Za wjazd pojazdem silnikowym do lasu grożą bardzo wysokie mandaty karne i grzywny.

Dzięki m.in. doskonałej współpracy Straży Leśnej z innymi służbami rozjeżdżanie lasu quadem czy motorem crossowym może być bardzo kosztowną rozrywką. Roczna kwota nałożonych z tego tytułu mandatów karnych wynosiła nawet 60 tys. zł. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb. (ustawa o lasach)

Wysoki mandat ryzykują też kierowcy samochodów poruszający się drogami leśnymi nieudostępnionymi dla ruchu drogowego. Leśne drogi (zwykle zabezpieczone szlabanami)  to drogi gospodarcze nadleśnictwa.

Warto wiedzieć, że rowerzyści po drogach leśnych mogą poruszać się bez przeszkód. Jeźdźcy, zgodnie z ustawą o lasach mogą poruszać się tylko szlakami wyznaczonymi przez nadleśniczego.