Lista aktualności Lista aktualności

Lasy Trójmiejskie - Od pokoleń w dobrych rękach

Położenie Nadleśnictwa Gdańsk jest szczególne: w jego zasięgu administracyjnym mieszka prawie połowa mieszkańców województwa pomorskiego, podczas gdy lasy nadleśnictwa to zaledwie 4% lasów całego województwa.

Leśnicy mają pełną świadomość, że teraz, jak i w przyszłości Lasy Trójmiejskie będą społeczeństwu absolutnie niezbędne, zarówno ze względów gospodarczych, jak i ekologicznych czy rekreacyjnych. Lasy te jednak starzeją  się i wymagają ,,odmłodzenia”, chociażby po to żeby mogły z nich korzystać i cieszyć się nimi również przyszłe pokolenia mieszkańców. Dlatego leśnicy, naśladując naturalne procesy zachodzące w przyrodzie, ułatwiają i przyspieszają pojawianie się nowego pokolenia drzew. Dzięki temu zapewniona zostaje trwałość i ciągłość lasu na tym terenie, bez uszczerbku dla powierzchni jaką ten las zajmuje.

To ułatwienie i przyspieszanie naturalnego odnawiania lasu wymaga niekiedy wycinki niektórych drzew, ale i tak drewno pozyskane w ten sposób ostatecznie trafia również do mieszkańców Trójmiasta w postaci choćby mebli, czy książek. Mimo tego, że Lasy Trójmiejskie są lasami gospodarczymi, to nie w każdej ich części wycina się drzewa. Na terenie Nadleśnictwa Gdańsk, jest 11 rezerwatów - tą formą ochrony przyrody zostało objętych aż 340 hektarów lasów. Dodatkowo 570 hektarów tego lasu leśnicy wyłączyli z planowej gospodarki. Razem jest to pokaźny obszar niemal dwudziestokrotnie większy od Parku im. Ronalda Reagana w Gdańsku. Tym samym wydzielone zostały miejsca gdzie przyroda rządzi się sama.


Młode pokolenie lasu

Każdego roku tysiące mieszkańców Trójmiasta wraz z rodzinami, przyjaciółmi i bliskimi sadzi razem z leśnikami blisko 6000 nowych drzew.


Miejsca po wyciętych w ramach gospodarki leśnej drzewach nigdy nie pozostają na długo wolne. Zawsze zajmują te miejsca młode drzewa. Leśnicy tak zarządzają lasami, by jak najwięcej z nich odnowiło się naturalnie. Polega to na powstawaniu młodego pokolenia lasu przy wykorzystaniu głównie sił natury - podobnie, jak dzieje się to w lasach o charakterze pierwotnym. Jeżeli z jakichś powodów nie udaje się odnowić lasu w sposób naturalny leśnicy sadzą w takich miejscach młode drzewka wyhodowane w szkółkach leśnych. W lasach otaczających Trójmiasto leśnicy sadzą co roku ponad 250 000 młodych drzew, 70% z nich to dęby. Na ten cel Nadleśnictwo Gdańsk wydaje około 200 000 zł.


Międzynarodowy certyfikat PEFC


Prowadzona przez leśników gospodarka leśna jest certyfikowana przez międzynarodowy certyfikat dający gwarancję prowadzenia odpowiedzialnej gospodarki leśnej­­ – PEFC. Oznacza to, że Trójmiejskie lasy są zarządzane zgodnie z międzynarodowymi standardami ochrony środowiska, poszanowaniem wartości społecznych miejscowej ludności oraz  zachowaniem równowagi między zasadami ekonomicznymi, a utrzymaniem trwałości ekosystemów leśnych na tym obszarze.


Filmy o naszych lasach


O tym, jak leśnicy opiekują się lasami otaczającymi Trójmiasto, jak pozyskują drewno, jak zachęcają do spędzania czasu w lesie. Opowiada film autorstwa Tadeusza Baranieckiego.

Szerzej o zrównoważonej gospodarce leśnej opowiada jeden z odcinków "L jak las".