Lista aktualności Lista aktualności

Nowe Centrum Promocji Drewna Nadleśnictwa Gdańsk w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Gdyni

Leśny Ogród Botaniczny Nadleśnictwa Gdańsk rozwija swoją infrastrukturę, wprowadzając nową atrakcję edukacyjną - Centrum Promocji Drewna. Budynek, wykonany z nowoczesnej technologii drewna klejonego krzyżowo (CLT), jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na zajęcia edukacyjno-przyrodnicze oraz stanowi znaczący krok w kierunku zrównoważonego rozwoju.

 

Rozbudowa Leśnego Ogrodu Botanicznego

Rocznie Leśny Ogród Botaniczny odwiedza ponad 30 tys. osób, co jest efektem jego unikalnego charakteru jako atrakcji edukacyjnej w Trójmieście i Małym Trójmieście Kaszubskim. Dużej frekwencji grup szkolnych, przedszkolnych oraz uczestnictwu w otwartych zajęciach weekendowych towarzyszy rosnące zapotrzebowanie na ofertę edukacji przyrodniczo-leśnej.

Dotychczasowy budynek edukacyjny okazał się niewystarczający, dlatego podjęto decyzję o rozbudowie Leśnego Ogrodu Botanicznego o nowy budynek - Centrum Promocji Drewna.

 

Zrównoważony rozwój

Nowy budynek w Leśnym Ogrodzie Botanicznym wyróżnia się swoją ekologiczną konstrukcją - został wykonany w technologii CLT. Drewno jest naturalnym surowcem, który pochłania dwutlenek węgla podczas wzrostu drzew, a następnie działa jak zamknięty zbiornik tego gazu cieplarnianego po przekształceniu w gotowe elementy budowlane. To znakomita alternatywa dla tradycyjnych materiałów budowlanych opartych na betonie, które emitują CO2.

 

Nowe możliwości

Centrum Promocji Drewna to dwukondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej wynoszącej 381 m2. Składa się m.in. z ogólnodostępnej sali wystawowej, punktu informacyjnego, sali integracyjnej dla odwiedzających oraz pomieszczeń administracyjnych ogrodu. Nowy budynek, o czarnej elewacji z opalanego drewna, jest nie tylko funkcjonalny, ale także nowoczesny w formie.

 

Nagrody i innowacje

Projekt budynku Centrum Promocji Drewna został wybrany w ogólnopolskim konkursie architektonicznym zorganizowanym przez Nadleśnictwo Gdańsk. Projekt zdobył także nagrody w konkursie "Zmień wizję w projekt" oraz Nagrodę im. Macieja Nowickiego. Cała inwestycja kosztowała 7,3 mln zł brutto i została zrealizowana dzięki funduszom Nadleśnictwa Gdańsk i Funduszowi Leśnemu Lasów Państwowych.

 

Centrum Promocji Drewna w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Nadleśnictwa Gdańsk to krok w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na edukację przyrodniczą. Nowy budynek nie tylko pozwoli pomieścić większą liczbę odwiedzających, zwłaszcza w przypadku niesprzyjającej pogody, ale także zachwyci swoją nowoczesną architekturą. Jest to ważny krok w kierunku promocji ekologicznych rozwiązań budowlanych oraz edukacji przyrodniczej.

 

Zapraszamy wszystkich miłośników przyrody do odwiedzenia nowego Centrum Promocji Drewna i korzystania z jego atrakcji edukacyjnych.