Asset Publisher
25 lat Leśnego Kompleksu Promocyjnego
Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Oliwsko-Darżlubskie" istnieje już 25 lat. Z tej okazji 22 listopada br. w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Społeczno-Naukowej, z udziałem zaproszonych gości - współpracujących instytucji, władz samorządowych oraz przedstawicieli RDLP w Gdańsku i pracowników Nadleśnictw Gdańsk i Wejherowo.
Leśne Kompleksy Promocyjne (LKP) są obszarami funkcjonalnymi o szczególnym znaczeniu ekologicznym, edukacyjnym i społecznym. Są to większe, możliwie zwarte obszary leśne wchodzące w skład jednego lub kilku nadleśnictw. LKP powoływane są zarządzeniem Dyrektora Generalnego LP, zgodnie z art. 13b Ustawy o lasach. Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Oliwsko-Darżlubskie” został powołany na mocy Zarządzenia nr 18 Dyrektora Generalnego LP (dn.1 lipca 1996 r.). Obecnie na terenie Polski istnieje 25 leśnych kompleksów promocyjnych.
Główne cele leśnych kompleksów promocyjnych to:
- wszechstronne rozpoznanie stanu biocenozy leśnej i kierunków zachodzących w niej zmian,
- trwałe zachowanie i odtwarzanie naturalnych walorów lasu metodami racjonalnej gospodarki leśnej prowadzonej na podstawach ekologicznych,
- integrowanie celów trwałej gospodarki leśnej i aktywnej ochrony przyrody,
- promowanie wielofunkcyjności lasu i rozwój zaplecza turystycznego,
- prowadzenie prac badawczych i doświadczalnictwa leśnego oraz edukacji przyrodniczo-leśnej.
LKP nie posiadają odrębnej administracji, sprawują ją nadleśnictwa pod nadzorem Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych. Działalność LKP objęta jest jednolitym programem gospodarczo-ochronnym, który jest przygotowywany i wprowadzany w życie przez dyrektora RDLP stosownym zarządzeniem. Program leśnego kompleksu promocyjnego wynika z Planu Urządzania Lasu nadleśnictw i jest uszczegółowieniem działań z zakresu zagospodarowania i udostępniania lasu, edukacji i promocji. Dodatkowo dyrektor RDLP powołuje Radę społeczno-naukową LKP. Jest ona organem doradczym dyrektora RDLP, bez uprawnień do podejmowania niezależnych działań i decyzji.
LKP "Lasy Oliwsko-Darżlubskie"
W jego skład wchodzą nadleśnictwa: Gdańsk i Wejherowo, o łącznej pow. 40 907 ha. Część zarządzana przez Nadlesnictwo Gdańsk to powierzchnia 20 634 ha, w tym: grunty leśne 19 963 ha. Całość to lasy ochronne (wodochronne, glebochronne i in.). Cechami charakterystycznymi tego terenu są: duże różnice wysokościowe (podgórski charakter lasów), bezpośrednie sąsiedztwo ponad milionowej aglomeracji trójmiejskiej oraz tzw. Małego Trójmiasta Kaszubskiego (Rumia, Reda, Wejherowo), rozbudowana i ciągle powiększająca się granica styku lasu z miastem (ponad 250 km). Sądsedztwo aglomeracji wiąże się z licznymi zagrożeniami dla ekosystemów leśnych. Szczególnymi problemami są:
- fragmentacja dawnych zwartych kompleksów leśnych,
- wzmożony ruch turystyczny i jego skutki: zadeptywanie roślin, erozja zboczy, zaśmiecanie, płoszenie zwierząt (powszechne puszczanie psów luzem), wzniecanie pożarów,
- presja na realizowanie indywidualnych celów różnych grup zainteresowań – rekreacja, kolarstwo, MTB (single tracki), bieganie z psem, bieganie, liczne imprezy sportowo-rekreacyjne o charakterze masowym,
- synurbizacja i synantropizacja zwierząt,
- wzrastające oczekiwania różnych grup społecznych odnośnie użytkowania lasu, zwłaszcza ograniczenie gospodarczego wykorzystania lasów.
Na terenie Nadleśnictwa Gdańsk w ciągu 25 lat istnienia LKP udało się zrealizować działania dotyczące różnych założonych celów LKP.
1. W zakresie wszechstronnego rozpoznania stanu biocenozy leśnej i kierunków zachodzących w niej zmian:
- sporządzono plan urządzania lasu na lata 2005-2014 oraz 2015-2024,
- opracowano zasady postępowania hodowlanego i ochronnego w LKP „Lasy Oliwsko-Darżlubskie”,
- wykonano opracowanie fitosocjologiczne - „Charakterystyka roślinności rzeczywistej oraz współczesnej potencjalnej roślinności naturalnej LKP "Lasy Oliwsko-Darżlubskie”.
2. W odniesieniu do trwałego zachowana i odtwarzania naturalnych walorów lasu metodami racjonalnej gospodarki leśnej prowadzonej na podstawach ekologicznych:
- wykonano opracowanie hydrologiczne dla Obrębu Oliwa i zrealizowano działania w ramach małej retencji wodnej w 70%,
- wykonano opracowanie archeologiczne dla terenu nadleśnictwa,
- wyłączono część terenów leśnych z zadań gospodarczych,
- podjęto działania zwiększające zasoby martwego drewna w ekosystemach leśnych,
- przebudowano drzewostany iglaste na siedliskach lasu świeżego (Lśw),
- zrezygnowano z rębni zupełnych na rzecz rębni złożonych z maksymalnym wykorzystaniem odnowień naturalnych wszystkich gatunków lasotwórczych
- zmodyfikowano zasady zagospodarowania lasów położonych w granicach administracyjnych miast i w bezpośrednim ich sąsiedztwie, wprowadzając podział lasów nadleśnictwa na obszary funkcjonalne o różnych funkcjach dominujących: społecznej, przyrodniczej i gospodarczej, a także obszary obejmujące tereny dziedzictwa kulturowego,
- wdrożono zasady dobrych praktyk w gospodarce leśnej wg standardów FSC i PEFC,
- opracowano historię lasów gdańskich „Od dóbr oliwskich i puckich po Nadleśnictwo Gdańsk”.
3. W zakresie integrowania celów trwałej gospodarki leśnej i aktywnej ochrony przyrody zrealizowano działania dotyczące 3 zasadniczych zagadnień. Dzięki temu obecnie istnieje szereg obiektów o róznej funkcji:
- w odniesieniu do ochrony różnorodności biologicznej:
- 6 Obszarów Natura 2000
- 198 pomników przyrody
- 11 użytków ekologicznych
- 3 strefy ochrony ostoi i miejsc gniazdowania
- obszar chronionego krajobrazu
- Trójmiejski Park Krajobrazowy
- Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Dolina Potoków Strzyża i Jasień"
- drzewostany referencyjne – 914 ha
- przeprowadzono także reintrodukcję cisa pospolitego i jarzębu brekinia
- rozpoczęto projekt przywracania środkowoeuropejskiej pszczoły miodnej (Apis mellifera mellifera) do lasów nadleśnictwa
- zrealizowano projekty wspomagające dzikie zapylacze (łąki kwietne, aleje drzew miododajnych i owocodajnych, „owocowa arka”)
- 2. w ramach promowania wielofunkcyjności lasu i rozwoju zaplecza turystycznego istnieje obecnie:
- 16 miejsc postoju,
- 259 km szlaków turystycznych pieszych,
- 95 km szlaków rowerowych,
- 9 km ścieżek edukacyjnych,
- 2 pola biwakowe,
- strefa „Zanocuj w lesie”
- 10 miejsc wypoczynku
- 55 km szlaków konnych,
- 40 km szlaków nordic walking.
- w zakresie udostępniania lasu na potrzeby turystyki i rekreacji powstały:- bezpłatna aplikacja (mapa, informacja turystyczna, system zgłaszania nielegalnych śmietnisk),
- aktualizowana mapa z informacjami o prowadzonych pracach gospodarczych, dostępna na stronie inernetowej nadleśnictwa,
- zastosowano liczniki ruchu turystycznego do pomiaru efektywności wykorzystania obiektów turystycznych Nadleśnictwa Gdańsk.
- w zakresie edukacji przyrodniczo-leśnej:
- utworzony został i jest sukcesywnie rozbudowywany ośrodek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym "Marszewo" w Gdyni