Asset Publisher Asset Publisher

Sprzedaż drewna

Wczesna wiosna to najlepszy okres na przygotowanie drewna na zimę. Odpowiednio składowane wyschnie na czas i będzie doskonale ekologicznym sposobem na ogrzanie mieszkania.

Drewno pozyskujemy w oparciu o 10 - letnie plany opracowane przez wyspecjalizowane biuro projektowe i zatwierdzone przez Ministra Środowiska. 

Nawet 3/4 pozyskiwanego przez nadleśnictwo drewna sprzedawana jest na aukcjach internetowych, ceny drewna detalicznego są powiązane z cenami drewna uzyskiwanego właśnie w sprzedaży hurtowej.  Nabywcy indywidualni zainteresowani są przede wszystkim zakupem drewna na cale opałowe (stanowi ono nawet ok. 1/4 sprzedawanego przez nas drewna). Chcąc kupić drewno do takich celów mamy trzy główne możliwości:

  • uzyskujemy u leśniczego zgodę na zbieranie tzw. gałęziówki. Grube gałęzie, zwłaszcza drzew liściastych, pozostałe po ich ścięciu i okrzesaniu pni, są doskonałym opałem. Ich pozyskaniem zajmują się zwykle rolnicy z okolicznych wsi. Gałęzie trzeba ułożyć w równe stosy i okazać leśniczemu do pomiaru. To ciężka praca wymagająca umiejętności i doświadczenia, ciesząca się w okolicach Trójmiasta słabnącym zainteresowaniem. Drewno to w cenniku, wg. polskiej normy oznaczone jest jako M2
  • kupujemy drewno sklasyfikowane według normy jako opał. To drewno niskiej jakości, bo jest w około połowie swej objętości uszkodzone przez grzyby (drewno zaczyna powoli próchnieć). Atutem jest cena - drewno jest droższe od gałęziówki, ale tańsze od pełnowartościowego drewna. To towar poszukiwany, na rynek trafiają ograniczone jego ilości. Drewno oznaczone symbolem S4
  • kupujemy pełnowartościowe drewno, tzw. średniowymiarowe, nazywane tradycyjnie papierówką (to ten gatunek drewna służy zwykle do wyrobu papieru). To drewno pochodzące najczęściej z tzw. trzebieży czyli przerzedzania gęsto rosnącego drzewostanu. Drewno oznaczone jako S2A.

Drewno sprzedajemy w metrach sześciennych: wylicza się je mierząc wymiary stosu (długość razy szerokość razy głębokość) i mnożąc przez specjalny współczynnik (różny dla różnych gatunków), np. dla drewna bukowego S2a ten współczynnik wynosi 0,7  dla drewna krótkiego), i 0,6 dla długiego (2,5 mb)