Wydarzenia Wydarzenia

"Craftuj z leśnikami". XII Bałtycki Festiwal Nauki w Leśnym Ogrodzie Botanicznym "Marszewo" w Gdyni

Po wielu latach obecności na Pikniku Naukowym na Skwerze Kościuszki w Gdyni postanowiliśmy zorganizować imprezę edukacyjną w bardziej leśnej scenerii. Było warto !

Zupa z pokrzyw wyśmienita! Zadania nader ciekawe, można było się dokształcić. Najlepszy festyn leśny na jakim z dzieciakami byliśmy Oby więcej takich imprez! Świetna impreza dla rodzin! Super organizacja, gratulacje! (z profilu nadleśnictwa na facebook.com).  Spotkanie w Marszewie było rodzajem gry terenowej. Każdy uczestnik dostawał Kartę Startu, z mapą i zadaniami do wykonania: poszukiwaniem drzewa, które okazało się być pomnikiem przyrody, roślin jadalnych i chronionych. Ważną częścią imprezy była prezentacja dotycząca roślin chronionych opracowana i prezentowana przez wolontariuszy z Uniwersytetu Gdańskiego. Dodatkowymi zadaniami były warsztaty średniowiecznego ciesielstwa oraz szkolenie w zakresie krzesania ognia i możliwości rozpalania ognisk w lesie, degustacja zupy z pokrzyw (dokładki nie były rzadkością) oraz pieczonego dzika. Przesłanie imprezy było czytelne: z lasu korzystaliśmy i korzystamy "od zawsze" i warto o tym pamiętać. Nie można jednak również zapomnieć, że jednym z cenniejszych darów lasu jest jego różnorodność biologiczna. W imprezie wzięło udział około 300 osób.

 Bałtycki Festiwal Nauki to ogromne przedsięwzięcie organizowane przez Radę Rektorów Województwa Pomorskiego. Nadleśnictwo Gdańsk bierze w niej udział od samego początku. W ramach BFN impreza została zgłoszona do konkursu na dofinansowanie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i jako jedna z nielicznych dostała dotację w maksymalnej wysokości.

Relację z imprezy można również przeczytać na olsztyńskim blogu Klubu Profesorów Collegium Copernicanum.