Asset Publisher Asset Publisher

Strefa Zanocuj w lesie - Gniewowo

Nadleśnictwo Gdańsk wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

 

Wyznaczona przez Nadleśnictwo Gdańsk strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Uwaga: jeśli jesteś leśnikiem przeglądaj poniższą mapę poza siecią LP

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru (załącznik poniżej). Sporadycznie może być na nich udostępniane drewno na ognisko do ogólnodostępnego użytku (rekomendujemy przyniesienie go ze sobą).

Miejsca udostępnione do palenia ognisk to obiekty położone na obrzeżach strefy: leśne biwaki Borowo, Młynki, Wyspowo, parking Biała (patrz mapa wyżej)


Zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [link]  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

Na mapie powyżej kolorem brązowym zaznaczono fragmenty drzewostanów w których moga być aktualnie prowadzone prace gospodarcze (kliknij prawym na obszar by sprawdzić przewidywany termin zakończenia prac). Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.

Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [link
 

Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar w którym się odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

Terminy polowań zbiorowych: WKŁ "Łoś""Bażant" Rumia"Jaźwiec" Gdynia. Mapa kół i strefy poniżej.

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa,  Prośbę wyślij na adres witold.ciechanowicz@gdansk.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu.

Podaj następujące dane:

  • imię i nazwisko zgłaszającego,
  • telefon kontaktowy,
  • mail kontaktowy,
  • liczbę nocy (daty),
  • liczbę osób,

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Witold Ciechanowicz, witold.ciechanowicz@gdansk.lasy.gov.pl, 602 318 805 (preferowany kontakt mailowy)

 

Nadleśnictwo Gdańsk przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 Nadleśnictwo Gdańsk należy do jednego z 46, które w 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu. W 2021 r. stajemy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.

Mapa obwodów łowieckich, kolorem czerwonym zaznaczono strefę pilotażową. 

 

W pobliżu obszaru znajdują się rezerwaty przyrody. Przypominamy, że poruszanie się po nich poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione i grozi grzywną. Granica rezerwatu oznakowana jest namalowaną na drzewach zieloną opaską.

Poniżej jeszcze kilka pytań i odpowiedzi.

 

1. Od początku maja wchodzi w życie ustawa, dzięki której możliwy jest nocleg do 2 nocy lub do 9 osób na terenach lasów państwowych bez uprzedniego uprzedzenia właściciela lasów, na Państwa stronie WWW ten sam zapis dotyczy wytyczonego terenu pilotażowego Gniewowo.  Czy dobrze interpretuje zapis na stronie internetowej i na terenie pilotażowym Gniewowo mogę dowolnie nocować bez informowania właściciela lasu już od teraz do 2 dni lub do 9 osób ? (tu i dalej pytania są wytłuszczone)

To są zarządzenia poszczególnych nadleśnictw, my je wprowadziliśmy po prostu wcześniej.

Więc tak, może Pan nocować  na obszarze Zanocuj w lesie- Gniewowo  bez informowania właściciela lasu już od teraz do 2 dni lub do 9 osób. Proszę tylko sprawdzać naszą mapę cięć (aktualizowana na bieżąco). Mogą być również na obszarze prowadzone również prowadzone prace gospodarcze, zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione przy głównych szlakach komunikacyjnych,

 

2. Czy na terenach wyznaczonych do rozpalania ognia możliwe jest testowanie różnego rodzaju ognisk

Na miejscach biwakowych, leśnych parkingach może Pan rozpalać ogień tylko w miejscach wyznaczonych. Testowanie np. nodii na tych okrągłych miejscach moim zdaniem jest problematyczne.

3. Czy dokoła terenów wyznaczonych do rozpalania ognia znajduje się drewno opałowe możliwe do wykorzystania czy trzeba przywieść swój opał?

Okazjonalnie miejscowa koleżanka leśnicza podwozi drewno opałowe do miejsc ogniskowych. Ale niestety nie mogę Pana zapewnić, że jest tam stały dostęp do takiego drewna. Zbieranie drewna w lesie jest zabronione.

 

4. Czy na terenie nie wyznaczonym do rozpalania ognia (teren w środku lasu) można stosować jakieś źródła ognia otwartego (gazówka turystyczna, grill jednorazowy, ognisko w kuchence survivalowej) przy odpowiednim zachowaniu środków bezpieczeństwa (woda w pobliżu, zdjęcie ściółki, ułożenie kamieni pod/dookoła ognia)?

Zgodnie z naszym regulaminem dopuszczalne jest pilotażowe stosowanie WYŁĄCZNIE kuchenek gazowych. Inne formy otwartego ognia są zabronione.

 

Pytania: Krzysztof C. - Bardzo dziękujemy.