Lista aktualności Lista aktualności

Jak zorganizować ciekawy i bezpieczny rodzinny spacer po trójmiejskich lasach?

Kilka porad które pozwolą na zorganizowanie ciekawej i bezpiecznej wycieczki w trójmiejskich lasach.

 
  1. Znajdź ciekawy cel wyprawy. Może to być np. pomnik przyrody, malownicze jezioro, szlak edukacyjny. By znaleźć taki obiekt bardzo przyda Ci się aplikacja „Nadleśnictwo Gdańsk”
  2. Znajdź dogodne miejsce startu. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z kolejki SKM, dwie różne stacje mogą być odpowiednio miejscem startu i mety. Przydatne mogą być też leśne parkingi, ich lokalizację znajdziesz w wyszukiwarce obiektów aplikacji „Nadleśnictwo Gdańsk”
  3. Zwróć uwagę, by długość i trudność trasy była dopasowana do najsłabszego uczestnika wyprawy. Możesz ją oczywiście zaplanować z grubsza w głowie. Warto jednak sięgnąć do papierowej mapy, by nie okazało się, że Twój spacer jest znacznie dłuższy niż Ci się wydawało. Przydatne mogą być aplikacje w których narysujesz trasę, a aplikacja  policzy kilometry a nawet poda orientacyjny czas spaceru. Mniej  zaawansowanym użytkownikom polecam mapy.cz, dla nieco bardziej zaawansowanych: Locus Map
  4. Przy planowaniu trasy  korzystaj ze szlaków turystycznych PTTK. To wielka wygoda, bo bardzo ułatwia utrzymanie się w obrębie zakładanej trasy. Ciekawym uzupełnieniem znowu okazują się aplikacje, które potrafią nawigować po leśnych drogach i ścieżkach podobnie to tych samochodowych. Trzeba tylko koniecznie wcześniej pobrać mapę danego fragmentu terenu do pamięci smartfona by aplikacja działała również bez dostępu do internetu.
  5. Zerknij na stronę nadleśnictwa i zapoznaj się z mniejszymi i większymi niebezpieczeństwami jakie mogą Cię spotkać w lesie. Link poniżej. 
  6. Zabierz ze sobą papierową mapę i busolę.  W gęstym lesie GPS  telefonu może zawieść! Zabierz też oczywiście wystarczającą ilość wody w wielorazowym pojemniku, coś do jedzenia.  Jeśli planujesz posiłek z dala od leśnych wiat, warto zabrać np. małe karimaty do siedzenia. Jeśli używamy smartfona, zadbajmy by był naładowany, ewentualnie zabierzmy dodatkowo powerbank. 
  7. Ubiór: weź pod uwagę, że w lesie będzie raczej chłodniej niż poza nim. Warto zabrać coś cieplejszego i jeśli grozi deszcz – przeciwdeszczowego. Jeśli padało i zamierzasz chodzić poza głównymi drogami – zwykłe buty szybko może przemoczyć rosa.
  8. Śmieci. Zabierz je oczywiście ze sobą i wyrzuć w domu. Możesz też zabrać worek na śmieci które znajdziesz po drodze. Tu warto sobie ustalić limit: np. zabiorę trzy znalezione po drodze śmieci. Większe nielegalne wysypisko warto zgłosić przez aplikację do nadleśnictwa. Pamiętaj jednak, że nie każdy las w okolicy to Lasy Państwowe, są jeszcze lasy miejskie czy prywatne. Tu pomoże kolejna aplikacja mBDL.
  9. Po powrocie do domu, warto wytrzepać ubrania, wziąć prysznic i dokładnie obejrzeć całe ciało. Choroby odkleszczowe to poważny problem.