Turystyka
Regulamin korzystania z obiektu turystycznego i zagrożenia występujące w lesie
Regulamin korzystania z obiektu turystycznego i zagrożenia występujące w lesie
Witamy na terenie Nadleśnictwa Gdańsk. Zapraszamy do korzystania z obiektu turystycznego, który jest udostępniany nieodpłatnie. Bądź ostrożny Las to dynamiczny ekosystem, w którym mogą wystąpić różne zjawiska, powodujące zagrożenia. Las to również zakład pracy dla leśników i pracowników leśnych.
Spis Treści:
1. Regulamin korzystania z obiektów turystycznych Nadleśnictwa Gdańsk
2. Regulamin korzystania ze szlaków turystycznych w Nadleśnictwie Gdańsk
3. Potencjalne Zagrożenia występujące w lesie
Witamy na terenie Nadleśnictwa Gdańsk.
Zapraszamy do korzystania z obiektów turystycznych, które są udostępniane nieodpłatnie.
Regulamin korzystania z obiektów turystycznych Nadleśnictwa Gdańsk
- Każda osoba korzystająca z obiektów turystycznych Nadleśnictwa Gdańsk wyraża zgodę na postanowienia niniejszego regulaminu i zobowiązuje się do przestrzegania jego postanowień.
- Obiekty turystyczne są dostępne we wszystkie dni roku.
- Rozbijać namioty i biwakować, posługiwać się otwartym ogniem możesz na leśnych biwakach. Nie wymaga to dodatkowej zgody. Możesz też zostawić na nich (w ściśle wyznaczonym miejscu) samochód . Ognisko rozpalaj tylko na wyznaczonych kręgach ogniskowych. Gdy skończysz, zgaś ogień, popiół z grilla wysyp do kręgu ogniskowego. Zapraszamy na leśne biwaki:
- nad jez. Borowo
- nad jez. Wyspowo
- do Młynek, k. Gniewowa.
- Przestrzegając zasad opisanych wyżej, możesz również posługiwać się ogniem na poniższych leśnych parkingach
- „Biała” w okolicach Wejherowa
- „Rogulewo” przy ul. Wiczlińskiej
- Gołębiewo I i Gołębiewo II
- „Zagórska Struga”
- Korzystając z obiektu turystycznego, nie niszcz go. Nie uszkadzaj drzew i innych roślin.
- Samochód i inny pojazd silnikowy pozostaw na wyznaczonym miejscu.
- Nie hałasuj i nie puszczaj psa luzem.
- Śmieci, resztki żywności zabierz z lasu ze sobą.
- Obiekty turystyczne nadleśnictwa nie są strzeżone, dlatego ryzyko wynikające z uszkodzenia lub utraty mienia, ponosi wyłącznie osoba korzystająca z obiektu. Nadleśnictwo Gdańsk nie ponosi odpowiedzialności za utracone lub zniszczone mienie.
- Zabrania się korzystania z miejsc biwakowania w inny sposób, niż zgodnie z ich przeznaczeniem.
- Łowienie ryb, poruszanie się sprzętem wodnym po akwenach należących do nadleśnictwa wymaga odrębnej zgody.
Obiekt może być monitorowany.
Telefony alarmowe: 112, Straż Pożarna 998, Policja 997, Pogotowie Ratunkowe 999.
Zarządca obiektu: Nadleśnictwo Gdańsk z siedzibą w Gdyni, ul. Morska 200, 81-006 Gdynia, tel. 58 667 42 50,
email: gdansk@gdansk.lasy.gov.pl
Regulamin korzystania ze szlaków turystycznych w Nadleśnictwie Gdańsk
- Szlaki turystyczne w Nadleśnictwie Gdańsk obejmują szlaki dedykowane turystom pieszym i rowerzystom.
- Oznakowanie szlaków pieszych stanowi znak podstawowy, którym jest poziomy prostokąt wypełniony trzema jednakowej wielkości poziomymi paskami, zewnętrznymi białymi i środkowym w kolorze szlaku. Szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z symbolem roweru i paskiem lub strzałką w kolorze szlaku. Oznaczenia mogą znajdować się na pniach drzew, innych obiektach terenowych oraz na drogowskazach.
- Lokalizację szlaków turystycznych zawiera aplikacja „Nadleśnictwo Gdańsk”
- Znak czarnego wykrzyknika na białym tle w czarnej ramce ostrzega o zbliżaniu się do miejsca potencjalnie niebezpiecznego. Jest on umieszczany na skrzyżowaniach tras pieszych z innymi miejscami
- Szlaki turystyczne mają charakter terenowy i nie posiadają specjalnych przystosowań zwiększających bezpieczeństwo. Mogą poruszać się po nich pojazdy Służby Leśnej, maszyny i pojazdy związane z gospodarką leśną dlatego też należy zachować na nich szczególną ostrożność.
- Szlaki turystyczne mogą fragmentami przebiegać drogami publicznymi, przebiegać lub krzyżować się ze szlakami konnymi. Po szlakach dedykowanych turystom pieszym mogą poruszać się rowerzyści i na odwrót, również z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność.
- Każdy użytkownik dorosły korzysta ze szlaków na własną odpowiedzialność, a dzieci – na odpowiedzialność opiekuna.
- Organizatorem turystyki pieszej i rowerowej na terenie Nadleśnictwa Gdańsk nie są Lasy Państwowe. Za ewentualne wypadki na szlaku turystycznym odpowiada organizator. Uczestnicy biorą udział w imprezie turystycznej na własny koszt i własną odpowiedzialność.
- Turysta zobowiązany jest do zachowania porządku na terenie lasu, ograniczania porozumiewania się z innymi uczestnikami w sposób hałaśliwy lub posługiwania się urządzeniami, które mogą powodować płoszenie zwierząt.
- Zarówno poszczególne odcinki szlaków, jak i całe szlaki mogą być okresowo zamykane z powodu prowadzenia prac leśnych lub innych ważnych względów. Będą one wówczas oznaczone tablicami ZAKAZ WSTĘPU. Naruszenie tego zakazu związane jest z odpowiedzialnością zakreśloną treścią przepisów prawa.
- Za naruszenie jakiegokolwiek punktu niniejszego regulaminu może zostać nałożona grzywna, a ponadto turysta może zostać poproszony o opuszczenie terenu, na którym obowiązują zasady wynikające z niniejszego regulaminu pod rygorem wezwania właściwych służb porządkowych.
- Każda osoba, która zauważyła ogień w lesie, ma obowiązek niezwłocznego poinformowania Nadleśnictwa Gdańsk (tel. 58 667 42 50) lub Straży Pożarnej.
- Należy pamiętać, że na szlakach turystycznych mogą pojawić się przeszkody powstałe w sposób naturalny, bez wiedzy administracji leśnej, jak np. złomy, wywroty, konary złamane okiścią, itp.. Wszelkiego rodzaju zdarzenia, które zagrażają ruchowi pieszemu i rowerowemu winny być w miarę możliwości zgłaszane administracji Nadleśnictwa Gdańsk (58 667 42 50, email: gdansk@gdansk.lasy.gov.pl, lub poprzez aplikację „Nadleśnictwo Gdańsk”.
Potencjalne zagrożenia występujące w lesie.
- Martwe i obumierające drzewa są integralną częścią lasu. Drzewa z widocznymi oznakami rozkładu: suchymi konarami, dziuplami, owocnikami grzybów (hubami) są spróchniałe i w każdej chwili mogą się przewrócić.
- Nierówny teren. Las jest pełen wystających korzeni, pni po ściętych drzewach, gałęzi. Na terenie Wyspy Sobieszewskiej zdarzają się niebezpieczne dziury w ziemi po nielegalnym wydobyciu bursztynu. W wielu miejscach występują niebezpieczne, strome zbocza.
- Drogi leśne. Mogą po nich poruszać się różne pojazdy: ciężki sprzęt leśny, pojazdy Służby Leśnej i inne. Na szlakach rowerowych, ale również na innych drogach leśnych, możesz spotkać szybko poruszających się rowerzystów, również w grupach. Osoby uprawiające jazdę konną mają obowiązek poruszać się wyłącznie po szlakach konnych. Drogi mogą mieć różną nawierzchnię, również ostry tłuczeń oraz koleiny i dziury. Drogi leśne mogą być udostępnione do ruchu publicznego, są oznakowane wtedy stosownymi znakami (sprawdź ich regulamin) lub nie udostęnione do ruchu publicznego (sprawdź regulamin).
- Trwające prace leśne, takie jak np. ścinka drzew, zrywka, wywóz. Miejsca, w których tego typu prace są prowadzone, są objęte zakazem wstępu i są oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Lokalizacja dłużej trwających prac jest ogłaszana również na stronie internetowej nadleśnictwa. Należy bezwzględnie stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach.
- Polowania indywidualne i zbiorowe, regulujące liczebność zwierzyny. Teren polowań zbiorowych oznaczany jest tablicami ostrzegawczymi ustawionymi na drogach i szlakach leśnych, terminy tych polowań są również ogłaszane na stronach internetowych gmin.
- Dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne, mogą też przenosić choroby (wścieklizna, borelioza), a jad niektórych owadów może wywoływać groźne reakcje alergiczne.
- Niekorzystna pogoda (burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg, powodujący ryzyko złamania, oblodzone drogi) zwiększa ryzyko nieszczęśliwych wypadków.
- Lasy trójmiejskie były terenem intensywnych działań wojennych. Do dziś można w nich spotkać niewypały i niewybuchy z czasów wojny. W przypadku ich spotkania należy powiadomić policję w celu zabezpieczenia terenu.
- Rośliny i grzyby które mogą być trujące lub wywołać poparzenia.
- Wnyki i sidła, pozostawione przez kłusowników oraz inne zagrożenia trudne do zidentyfikowania. Prosimy o informację w przypadku ich stwierdzenia.
Zasady bezpiecznego przebywania w lesie
- Nie wchodź na obszary, na które wstęp jest zabroniony, są one oznakowane tablicami ostrzegawczymi.
- Dzieci będące pod Twoją opieką powinny przebywać w zasięgu Twojego wzroku.
- By uniknąć chorób odkleszczowych, poruszaj się po wyznaczonych ścieżkach, z dala od gęstego podszytu. Dodatkowo zabezpieczy Cię stosowny ubiór: długie spodnie, rękawy, nakrycie głowy. Po powrocie z leśnego spaceru weź prysznic a później sprawdź swoje ciało i usuń ewentualne kleszcze.
- Poruszanie się po wyznaczonych szlakach zmniejszy ryzyko zabłądzenia. Na dłuższą wyprawę zaopatrz się w papierową mapę i aplikacje mapowe, z pobraną mapą terenu do użytku offline. Przydatna może być aplikacja „Nadleśnictwo Gdańsk”., Z wyprzedzeniem analizuj pogodę i jeśli trzeba, pozostań w domu.
- Zachowaj ostrożność! W lesie oprócz Ciebie jest mnóstwo innych ludzi, korzystających z niego w najróżniejszy sposób. Nie zbliżaj się do niebezpiecznych miejsc, unikaj kontaktu z dzikimi zwierzętami, nieznanymi roślinami i grzybami. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody rzeczowe lub osobowe powstałe w trakcie korzystania z lasu.
Świadomy występujących zagrożeń, w lesie przebywasz na własną odpowiedzialność.