Wydarzenia
Wspomnienia po festynie
Mały Michał, patrzy to na potężną maszynę leśną, to na ptaki drapieżne nie mogąc się zdecydować, które ze stoisk bardziej mu się podobało. Właśnie takie recenzje są dla nas najcenniejsze, dzięki nim mamy energię, żeby już planować następną edycję Leśnego Festynu Edukacyjnego.
Upalna sobota 10 września upłynęła wielu rodzinom bardzo aktywnie przed Akwarium Gdyńskim. Już z oddali można było dostrzec potężne maszyny leśne, które były zapowiedzią zbliżającej się przygody. Przywitały nas stoiska z regionalnymi, domowymi przysmakami. Przetwory z owoców i grzybów, swoim wyglądem zachęcały do uzupełnienia zapasów na zimę. W drodze do olbrzymiej hali namiotowej będącej centrum wydarzenia, nie sposób było oderwać oczu od eksperymentów chemicznych. Pokazy kolorowych płomieni czy zmiennobarwnych cieczy, wzbudzały głód wiedzy.
Wraz z wejściem do hali, przenosiliśmy się do leśnego świata. Przeszklona barć z całym rojem pszczół, okraszona wciągającą opowieścią o pszczołach była fantastycznym wstępem. Tym bardziej, że można było spróbować niemal niespotykanego już miodu z leśnych barci. Od następnego stoiska wiele osób odchodziło z wyrazem zaskoczenia wyrysowanym na twarzach. Nikt nie spodziewał się, że kornik drukarz, mały i niepozorny owad, potrafi błyskawicznie powalić drzewo. Prawdziwym hitem były drapieżne ptaki. Sokolnicy zaprezentowali aż siedmioro swoich podopiecznych, w tym groźnie wyglądającego sokoła i sowę, która ze stoickim spokojem przyglądała się tłumom ludzi. W konkursach i loteriach było do rozdania ponad 10 tyś gadżetów. Chociaż to nie one były największą nagrodą dla rodziców wpatrzonych w swoje dzieci, wspaniale radzące sobie na scenie.
Poza namiotem, domowych ogrodników kusiły sadzonki starych odmian drzew i krzewów owocowych. Leciały wióry z pod łańcuchów pilarek używanych przez rzeźbiarzy, do tchnięcia w drewno nowego życia. W ten sposób powstawały drewniane sowy, liski czy czapla. Na Leśnym Festynie Edukacyjnym nie dało się być krótko, co rusz, naszą uwagę przykuwał ciekawy pokaz, trzepot skrzydeł sokoła albo opowieść snuta przez leśnika.
Nadleśnictwo Gdańsk otrzymało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na realizację zadania „Drewno = życie. Kampania edukacyjna". Koszt kwalifikowany zadania to 178 705,41 zł brutto. Kwota dotacji z WFOŚiGW w Gdańsku: 40 000 zł brutto.