Turystyka Turystyka

Powrót

Strefa Zanocuj w lesie - Gniewowo

Strefa Zanocuj w lesie - Gniewowo

Nadleśnictwo Gdańsk wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

 

Wyznaczona przez Nadleśnictwo Gdańsk strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury. Tu możesz wypełnić ankietę dotyczącą obszaru "Zanocuj w lesie"

 

 

 

 

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie czaswlas.pl oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru (załącznik poniżej). Sporadycznie może być na nich udostępniane drewno na ognisko do ogólnodostępnego użytku (rekomendujemy przyniesienie go ze sobą).

Miejsca udostępnione do palenia ognisk to obiekty położone na obrzeżach strefy: leśne biwaki Borowo, Młynki, Wyspowo, parking Biała (patrz mapa wyżej)


Zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [link]  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

Na mapie, kolorem brązowym zaznaczono fragmenty drzewostanów w których moga być aktualnie prowadzone prace gospodarcze (kliknij prawym na obszar by sprawdzić przewidywany termin zakończenia prac). Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac. Mapę prac gospodarczych otworzysz na smartfonie. Kliknij ikonkę celownika w dolnym prawym roku by odnaleźć się na mapie.

Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [link
 

Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar w którym się odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

Terminy polowań zbiorowych: WKŁ "Łoś""Bażant" Rumia"Jaźwiec" Gdynia. Mapa kół i strefy poniżej.

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa,  Prośbę wyślij na adres witold.ciechanowicz@gdansk.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu.

Uwaga: jeśli nocujesz na leśnym pobliskim biwaku Młynki czy Wyspowo nie wymaga to zgód nadleśnictwa. Miejsca biwakowe nadleśnictwa są ogólnodostępne. Podobnie wyznaczone miejsca do palenia ognisk.

Podaj następujące dane:

  • imię i nazwisko zgłaszającego,
  • telefon kontaktowy,
  • mail kontaktowy,
  • liczbę nocy (daty),
  • liczbę osób,

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Witold Ciechanowicz, witold.ciechanowicz@gdansk.lasy.gov.pl, 602 318 805 (preferowany kontakt mailowy)

 

Nadleśnictwo Gdańsk przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 Nadleśnictwo Gdańsk należy do jednego z 46, które w 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu. W 2021 r. stajemy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.

Mapa obwodów łowieckich, kolorem czerwonym zaznaczono strefę pilotażową. 

W pobliżu obszaru znajdują się rezerwaty przyrody. Przypominamy, że poruszanie się po nich poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione i grozi grzywną. Granica rezerwatu oznakowana jest namalowaną na drzewach zieloną opaską.

 

Materiały do pobrania