Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Najważniejszym celem leśników jest utrzymanie trwałości lasu. Leśnicy wycinają chore drzewa ale również zdrowe, stare drzewa. W lasach Nadleśnictwa Gdańsk w ich miejsce sadzi się nawet pół miliona młodych drzewek.

W lasach administrowanych przez Nadleśnictwo Gdańsk prowadzi się gospodarkę leśną.  Obejmuje ona hodowlę, ochronę i użytkowanie lasu przez okres upraw, młodników i drzewostanów rębnych. Całość tego procesu jest nadzorowana przez pracowników służby leśnej i oparta na zasadach wypracowanych w ciągu ponad 300 letniej praktyki leśnej.

Lasy Nadleśnictwa Gdańsk to przede wszystkim lasy mieszane o dużym udziale buka. Charakter lasu wymusza charakter gospodarki leśnej. Nie stosuje się tu praktycznie wcale zrębów zupełnych charakterystycznych dla lasów iglastych.

Stary las bukowy, wystarczy przerzedzić, aby pojawiło się nowe pokolenie lasu - buk jest bardzo ekspansywny, wystarczy pozwolić by do dna lasu docierało więcej światła, a pojawi się mnóstwo młodych drzewek. Spacerowicze mówią wtedy czasem: "leśnicy wycieli stare drzewa, a zostawili krzaki." Te krzaki to młode buki, nowe pokolenie lasu - przedmiot naszej największej troski. Duży (ok. 50%) udział lasów pochodzących z obsiewu naturalnego wyróżnia nasze lasy na tle kraju, gdzie dominują lasy sadzone przez człowieka.

Aby nasze lasy nie były monokulturami bukowymi wycina się małe powierzchnie starego lasu (tzw. gniazda) aby w następnym roku obsadzić je młodymi drzewkami - najczęściej dębem.


Ochronić młode pokolenie.

Na życie drzew czyhają gwałtownie rozmnażające się owady, grzyby rozkładające drewno, pożary, wiatry, czy ...bobry. Drzewa nieustannie konkurują między sobą o światło, więc śmierć starych drzew, oznacza życie młodych.

Można powiedzieć, że strukturę lasu pierwotnego kształtują różnego rodzaju katastrofy. W lesie rządzonym przez człowieka, staramy się ograniczyć te naturalne śmierci, by zyskać cenne drewno. Wartość młodych drzew jest też ogromna, poświęcamy wiele troski, by je chronić. Stare drzewa ścina się tak by ograniczyć maksymalnie szkody w młodym pokoleniu drzewostanu.W skrajnym przypadku, również przy pomocy ciężkiego sprzętu i stalowych lin, jak na filmie poniżej. Warto wiedzieć, że w Nadleśnictwie Gdańsk, współczynnik tzw. naturalnego odnowienia lasu jest bardzo wysoki i sięga ok. 50%, przy średniej dla lasów Polski ok. 15,5% (za 2014 r.).